JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO WIZYTY W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM ?

– Gdy zabieramy dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie dentystycznym, warto zdać sobie sprawę z faktu, że głownie od rodziców zależy to, z jakim nastawieniem dziecko wejdzie do gabinetu stomatologicznego.

– Najczęściej popełnianym błędem jest przekazywanie własnych, negatywnych doświadczeń. Odradzamy opowiadania dziecku, lub przy dziecku, o tym jak straszne przeżycia ma ktokolwiek z dorosłych w pamięci, w związku z wizytami u stomatologa. Dziecko bez problemu wydedukuje, że podobne doświadczenia mogą stać się jego udziałem. Co jest oczywiście nieprawdą.  Nawet powtarzanie tego, że w czasie wizyty nie będzie nic bolało, lub nie będzie strasznie, wywołuje uzasadniony niepokój u pociechy.

– Unikajmy słów kojarzących się z cierpieniem oraz stwierdzeń, niestety będących bardzo częstym błędem, że rodzic, boi się bardziej od swojej pociechy.

– Jeszcze większym błędem jest straszenie dziecka stomatologiem.

– Lekarz, w oczach dziecka, powinien pozostać osobą neutralną. Jeśli tak będzie, to podczas wizyty, ma on ułatwione zadanie. Adaptacja dziecka przebiega wówczas bez większego problemu.

– Podczas wizyty starajmy się być spokojni i naturalni, nie przekazujmy my własnych obaw.

– Wizyta adaptacyjna ma być dla dziecka odwiedzinami gabinetu a nie stresującym przeżyciem. Przygotujmy je więc do tych odwiedzin tłumacząc spokojnie i rzeczowo, że idzie obejrzeć gabinet i zobaczyć jak pracuje stomatolog, nie wspominając o tym, jakie negatywne wspomnienia związane z wizytami u dentysty mamy sami.