Co to są implanty?
Implanty są to tytanowe śruby zastępujące korzeń zęba, które zostają wszczepiane w kość. Implant zarasta się z kością – następuje tzw. osseointegracja (wytworzenie tkanki kostnej wokoło implantu bez wrastania tkanki włóknistej pomiędzy implant a kość). Do implantów mocowane są uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, protezy).
Obecnie wszczepienie implantu jest standardowym postępowaniem w przypadku utraty zęba. Jeszcze do niedawna standardem było wykonanie mostu, które jednak związane było z oszlifowaniem często zdrowych zębów.
Zabieg wszczepienia implantu
Zabieg wszczepienia implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na wypreparowaniu w kości otworu o odpowiedniej średnicy, a następnie wprowadzeniu w to miejsce implantu. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, a odczucia podczas wszczepiania implantu są porównywalne do dyskomfortu odczuwanego podczas prostego usunięcia zęba.
Uzupełnienie protetyczne
Od implantacji do momentu przystąpienia do wykonywania pracy protetycznej należy odczekać od około 3 do 6 miesięcy (do chwili prawidłowego połączenia implantu z kością). Na tym etapie pacjent zaopatrzony jest w tymczasowe uzupełnienie protetyczne, zapewniające komfort estetyczny i funkcjonalny.
Kolejnym etapem jest wykonanie pracy protetycznej na bazie zaadoptowanego przez kość implantu. Zajmuje to około 1-2 tygodni (w zależności od rodzaju uzupełnienia protetycznego).
Czasem można wykonać uzupełnienie protetyczne praktycznie w dniu implantacji – o tym jednak, czy jest to możliwe, decyduje lekarz po ocenie zdjęcia pantomograficznego oraz warunków panujących w jamie ustnej.
Dlaczego implanty?
-Naturalnie uzupełniają brakujące zęby,
-eliminują potrzebę szlifowania zębów sąsiednich,
-zapewniają komfort oraz stabilność koron i mostów,
-implanty zapobiegają m.in. zanikowi kości,
-są sprawdzone od dziesięcioleci,
-dzięki implantom można pozbyć się ruchomych uzupełnień protetycznych,
– poprzez zastosowanie specjalnych elementów można także poprawić utrzymanie protez.
Przeciwwskazania dotyczące wszczepiania implantów:
-ciężkie choroby ogólnoustrojowe,
-przyjmowanie leków obniżających odporność,
-cukrzyca insulinozależna,
-choroby psychiczne,
-alkoholizm,
-zła higiena jamy ustnej.